Derde jaarboek verschijnt op 30 oktober 2020: net iets anders!

Moorsel, Trefcentrum Bergsken, 14 – 20 uur

 Het derde jaarboek van de Heemkundige Kring De Faluintjes is in druk. Het boek is de waardige opvolger van een indrukwekkende reeks tijdschriften (30 jaargangen van elk 4 nummers) verschenen tussen 1988 en 2017, en van twee lijvige jaarboeken verschenen in 2018 en 2019.

Het jaarboek 2020 is een heemkundige publicatie met een gevarieerde inhoud van 26 bijdragen en met een indrukwekkend aantal nooit eerder gepubliceerde foto’s en documenten uit het verre en meer nabije verleden van de vier Faluintjesgemeenten Baardegem, Herdersem, Meldert en Moorsel. Niet minder dan 16 auteurs verleenden hieraan hun medewerking.

 Geen heemkundige avond door corona

De feestelijke voorstelling die ondertussen ook reeds een traditie is geworden, kan dit jaar zoals eerder gepland jammer genoeg niet doorgaan. Omwille van de huidige coronamaatregelen zien we ons genoodzaakt deze druk bijgewoonde en fel gesmaakte heemkundige avond te annuleren.

Wat we wél doen is onze leden de kans bieden om hun jaarboek op de vastgestelde dag te komen afhalen. Het zou ons zeker plezier doen en heel wat werk en kosten besparen als zoveel mogelijk leden dit ook zouden willen doen.

 Afhaaldag op 30 oktober 2020

We organiseren dit jaar een ‘afhaaldagvoor onze leden op vrijdag 30 oktober 2020 in het Trefcentrum ‘Bergsken’ te Moorsel. Gedurende de hele namiddag en avond, van 14 tot 20 uur, kunnen leden daar, met voldoende afstand en in veilige omstandigheden, hun jaarboek verkrijgen bij onze bestuursleden.

Leden die trouw hun lidgeld voor 2020 hebben betaald, krijgen hun jaarboek gratis mee. Wie voor dit jaar nog niet heeft betaald, toch lid wenst te blijven en aldus ook het jaarboek gratis wil ontvangen, schrijft nog snel vóór 20 oktober 2020 het lidgeld van 20 € (gewoon lid) of 30 € (erelid) over naar rekeningnummer BE16 0682 2085 4374 van Heemkundige Kring De Faluintjes of betaalt aan één van onze bestuursleden (contactgegevens op www.defaluintjes.be). Betalen ter plaatse is ook nog mogelijk.

Wie geen lid wenst te worden, kan ter plaatse nog een exemplaar van het jaarboek aankopen tegen de prijs van 30 €, dit zolang de voorraad strekt.

 Al andere plannen op vrijdag 30 oktober 2020?

We willen aan al onze leden met aandrang vragen om zelf (of via familielid of kennis) hun jaarboek te komen ophalen op de vastgestelde dag. Dit bespaart de bestuursleden heel wat werk en zorgt gewoonweg voor de vlotste afhandeling en verdeling. Op deze manier haal je jouw exemplaar ook vlugger in huis en zal het leesplezier in deze tijden van corona des te groter zijn!

Na deze dag kan het jaarboek ook nog afgehaald worden bij één van volgende bestuursleden (liefst na afspraak):

We beseffen natuurlijk dat het niet voor iedereen mogelijk is om die dag aanwezig te zijn. Leden die hun jaarboek niet komen ophalen, zullen het jaarboek in de daaropvolgende weken aan huis geleverd krijgen. Geef de bestuursleden alstublieft wat tijd om deze verdeling rond te krijgen.

Meer info: dierickx.alfons@telenet.be – 0472/51 75 16

TECHNISCHE GEGEVENS

 • Formaat: gesloten 165 x 235 mm
 • Binnenwerk: 528 pagina’s, ca. 300 illustraties, kleurendruk, maco mat 115 gr
 • Omslag: papier 250 gr, matte plastificatie
 • Prijs: gratis voor de leden, niet-leden: €30

PRAKTISCH

 • Wat? Afhaaldag jaarboek 2020
 • Wanneer? Vrijdag 30 oktober 2020 tussen 14 en 20 uur
 • Waar? Trefcentrum ‘Bergsken’ Moorsel (Bergsken 1A, 9310 Moorsel – Aalst) 

INHOUDSTAFEL

 • Edito – Bij de derde jaargang (Fons Dierickx)
 • Van honger, pest en oorlog verlos ons Heer’. De pestepidemie in de 17de eeuw in de Faluintjesstreek (Daniël Aelbrecht & Ariël Van den Bossche)
 • Met de hulp van de levenden en de doden. Speuren naar de Spaanse griep in de Faluintjes (1918-1919) tijdens de COVID-19 pandemie (Katrien Bruyland)
 • De familie Van Langenhove in de Faluintjesgemeenten (Fred Van Biesen)
 • De pachters van de abdij Affligem in onze Faluintjesgemeenten in 1796 (deel 3 – Baardegem) (Edmond Schoon & Ben Vermoesen)
 • Rubens en de Faluintjes (Marc De Bie)
 • Van Houtem tot Seepscherf (Marc De Bie)
 • Het Hof ter Linde en zijn bewoners te Baardegem (Jean Plas)
 • Vroedvrouwen in Baardegem in het jaar V (22 september 1796 – 21 september 1797) (Jan C.A. De Clerck)
 • Kunstschilder Jos De Bie (1900-1981), inspiratiebron voor ‘Het Kunstuur’ van Hans Bourlon (Marc De Bie)
 • Marcel Van den Broeck en het einde van Baardegem (Marc De Bie)
 • Over het dialect van de Faluintjes (Marc De Bie)
 • De Dender en het ‘Sas van Wieze’ te Herdersem (Fons Dierickx)
 • De Herdersemse familie Riga en het ‘kapelletje van Giljammes’ (Herman Bruyland)
 • Van Hof te Moortere in Meldert tot Waterkasteel in Moorsel en terug via de Watermolen en Maaldershof in Meldert (Arnold Van de Perre)
 • De ‘Generale Metinge’ van Meldert in 1650  (Edmond Schoon & Ben Vermoesen)
 • De familie Van der Schueren te Meldert (Edmond Schoon & Ben Vermoesen)
 • De grenzen van Meldert (Edmond Schoon & Ben Vermoesen)
 • De merkwaardige klok van Judocus Beeckman (1791-1874) uit Meldert (Arnold Van de Perre)
 • Velo Klub Meldert. Hoogtepunt van het wielertoerisme te Meldert in de jaren 1970-2000 (Jean Plas)
 • De fibula van Moorsel. Een historisch archeologisch onderzoek (Joris Van Doorsselaere)
 • Sint-Stevenskapel en kapelmeesters in geschriften (1600-1790) (Jef Van der Straeten)
 • Hoe de namen van straten en wegen evolueerden in Moorsel (Fred Van Biesen)
 • De revolte van baron de Meer volgens de Franse overheid (Ben Vermoesen)
 • Karel Van Assche, ‘maire’ te Moorsel van 1803 tot 1830 (Wilfried Moens)
 • Een ‘kwazieter’ te Moorsel (Marc De Bie)
 • Cesar Muylaert groot componist van eigen bodem (Hubert Scheerlinck)